© 1978 - 2019 Volos International Guitar Festival

  • Black Facebook Icon

5

34ο Διεθνές Φεστιβάλ Βόλου 16 – 21 ΙΟΥΛΙΟΥ 2017

 

Συναυλίες :

 

Κυριακή 16 Ιουλίου

 

  • Kotronakis Dimitris

  • Duo Melis (Alexis Mouzourakis-Suzana Prieto)

  • Silfredo Perez

 

Δευτέρα 17 Ιουλίου

 

  • Ρεσιτάλ πιάνου από τη Maria Efstratiadi

  • Michalis Kontaxakis

  • Christos Savvopoulos - Haris Hatzigeorgiou

  • Antonis Koufoudakis - Nikos Palaiologos

 

Τρίτη 18 Ιουλίου 

 

  • “VOLOS TRIO” Costas Cotsiolis, Aniello Desiderio, Zoran Dukic

 

Τετάρτη 29 Ιουλίου

 

  • Αφιέρωμα στον Leo Brouwer (Andronoglou Giannis, Kontaxakis Michalis, Kotronakis Dimitris, Mitsalas Thanos, Mouzourakis Alexis, Prieto Susana, Toumanidis Michailangelos)

  •  Academica Orchestra “The Volos Concert” Soloist: Costas Cotsiolis Director: Nikos Athinaios

 

Πέμπτη 20 Ιουλίου

 

  • Radu Valcu

  • “FLAMENCO NIGHT” Socratis Mastrodimos group

 

 

Αποτελέσματα διαγωνισμών:

 

1η Κατηγορία: Γέννηση μετά 01/01/2005

 

  • 1ο βραβείο Sviderski Sofija

  • 2ο βραβείο  Pitu Andrei

  • 3ο βραβείο  Gogosoiu Cristian

 

 

 

2η Κατηγορία: Γέννηση μετά 01/01/2002

 

  • 1ο βραβείο Μιχαηλίδης Γιάννης

  • 2ο βραβείο  Κατσίκης Αθανάσιος 

  • 3ο βραβείο  Mare Alexandru

 

 

 

3η Κατηγορία: Γέννηση μετά 01/01/1999

 

  • 1ο βραβείο Soare Vlad

  • 2ο βραβείο  Κατσίκης Αθανάσιος

  • 3ο βραβείο  Παρασκευάς Μάριος

 

 

 

4η Κατηγορία: ανεξάρτητα ηλικίας

 

  • 1ο βραβείο  Loh Kevin

  • 2ο βραβείο   Johansen Niklas

  • 3ο βραβείο   Μανωλκίδης Κωνσταντίνος

Αποτελέσματα διαγωνισμού σύνθεσης

  • 3ο Βραβείο:   Dmitry Borodaev -Ρωσία-, για το έργο του ‘Prelude & Toccatina’ για φλάουτο και κιθάρα

  •                       Alan Torok -Καναδάς-, για το έργο του ‘Summer Breeze’ για φλάουτο και κιθάρα  

ΕΠΑΙΝΟΙ

Massimo Lauricella -Ιταλία-, για το έργο του ‘E tu, in triste ombra’ για φλάουτο και κιθάρα 

Marco De Biasi -Ιταλία-, για το έργο του ‘Paganini on the rock’ για βιολί και κιθάρα 

 

32ο Διεθνές Φεστιβάλ Βόλου 15 – 29 ΙΟΥΛΙΟΥ 2015

 

Συναυλίες :

 

Τετάρτη 15 Ιουλίου

 

  • Suzane Prieto – Αλέξης Μαζουράκης (DUO MELIS).

 

Πέμπτη 16 Ιουλίου

 

  • Aniello Desiderio

 

Παρασκευή 17 Ιουλίου

 

  • Gala - Έλληνες Κιθαριστές με Διεθνή σταδιοδρομία

Παρουσιάζει: ο Κώστας Κοτσιώλης

 

Σάββατο 18 Ιουλίου

 

  • Συνέδριο της EGTA – Hellas στο Forum του «Park Hotel»

  • Παρουσίαση της D’ Addario από τον Thomas Offermann στο Forum του «Park Hotel»

 

Κυριακή 19 Ιουλίου

 

  • Duo Giampaolo Bandini (κιθάρα) και Cesare Chiacchiavetta (bandoneon)

 

 

Αποτελέσματα διαγωνισμών:

 

1η Κατηγορία: Γέννηση μετά την 01/01/2003

 

  • 1ο βραβείο Αθανάσιος Κατσίκης

  • 2ο βραβείο  Σταύρος Τσίκνας

  • 2ο βραβείο  Γιάννης Μιχαηλίδης

  • 3ο βραβείο  δεν δώθηκε

 

 

 

2η Κατηγορία: Γέννηση μετά την 01/01/2000

 

  • 1ο βραβείο Nadja Janković (Μαυροβούνιο)

  • 2ο βραβείο  Θάνος Τζανετάκης

  • 3ο βραβείο  Φίλιππος Μανωλούδης

 

 

 

3η Κατηγορία: Γέννηση μετά την 01/01/1997

 

  • 1ο βραβείο Nadja Janković (Μαυροβούνιο)

  • 2ο βραβείο  Ema Kapor (Σερβία)

  • 3ο βραβείο  Filip Optołowicz (Πολωνία)

 

 

 

4η Κατηγορία: ανεξάρτητα ηλικίας

 

  • 1ο βραβείο  Cecilio Perera (Μεξικό)

  • 2ο βραβείο   Lovro Peretić (Κροατία)

  • 3ο βραβείο   Nicola Montella (Ιταλία)

 

 

 

 

 

 

33ο Διεθνές Φεστιβάλ Βόλου 17 – 22 ΙΟΥΛΙΟΥ 2016

 

Συναυλίες :

 

Κυριακή 17 Ιουλίου

 

  • Cecilio Perera

  • Ιάκωβος Κολανιάν, Μιχάλης Κονταξάκης, Δημήτρης Κοτρωνάκης

 

Δευτέρα 18 Ιουλίου

 

  • Στάθης Σκανδαλίδης (λαούτο, κιθάρα), Κώστας Τοσίδης

  • Bratislava Guitar Quarter (Martin Krajco, Radka Krajcova, Karol Samuelcik, Milos Slobodnik)

 

Τρίτη 19 Ιουλίου 21:30

 

  • Γιάννης Ανδρόνογλου, Θάνος Μητσάλας, Μιχαηλάγγελος Τουμανίδης

  • Ricardo Gallen

 

Τετάρτη 20 Ιουλίου

 

  • Γιώργος Νούσης

  • Σωκράτης Μαστροδήμος (flamenco)

 

Πέμπτη 21 Ιουλίου

 

  • Anabel Montesinos, Marco Tamayo

 

 

Αποτελέσματα διαγωνισμών:

 

1η Κατηγορία: Γέννηση μετά 01/01/2004

 

  • 1ο βραβείο IGOR BASTA

  • 2ο βραβείο  ΚΟΥΤΣΙΟΥΛΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ

  • 2ο βραβείο  ΤΣΙΚΝΑΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

  • 3ο βραβείο  ΑΡΒΑΝΙΤΙΔΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

 

 

 

2η Κατηγορία: Γέννηση μετά 01/01/2001

 

  • 1ο βραβείο ΜΑΝΩΛΟΥΔΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ

  • 2ο βραβείο  ΚΑΤΣΙΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

  • 3ο βραβείο  ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

 

 

 

3η Κατηγορία: Γέννηση μετά 01/01/1998

 

  • 1ο βραβείο ΜΑΝΩΛΟΥΔΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ

  • 2ο βραβείο  KREMPATIC VALENTINA

  • 3ο βραβείο  ΚΑΤΣΙΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

 

 

 

4η Κατηγορία: ανεξάρτητα ηλικίας

 

  • 1ο βραβείο  RADU VALCU

  • 2ο βραβείο   ANDRES MANDARIAGA

  • 3ο βραβείο   VIVI GIPARI

Αποτελέσματα διαγωνισμού σύνθεσης

  • 1ο  Βραβείο:   Laura Snowden (United Kingdom)  για το έργο της, Five Impressions για βιολί και κιθάρα

  • 2ο Βραβείο:  Paolo Geminiani (Italy)  για το έργο του, A new Down για φλάουτο και κιθάρα

  • 3ο Βραβείο:   Carles M. Eroles (Spain) για το έργο του , Fantasia trio για φλάουτο, κλαρινέτο και κιθάρα

ΕΠΑΙΝΟΙ

1ος: Nejc Kuhar (Slovenia) για το έργο του, Air String για βιολί και κιθάρα

2ος: Alan Torok (Canada) για τα έργα του, Mysterious Vision για βιολί και κιθάρα και Fuseli's Dream για κλαρινέτο και κιθάρα

3rd:  Michael Hughes (United Kingdom) για το έργο του Out from under για φλάουτο και κιθάρα